Jak wymienić klocki hamulcowe w Audi A3?

Z tego poradnika dowiecie się jak można samodzielnie wymienić tylne klocki hamulcowe w Audi A3 8L.

audi-a3-8lRzeczy, które musimy przygotować:

  • Nowe klocki hamulcowe
  • Podnośnik
  • Klucz do kół
  • Młotek
  • Drewniane klocki
  • Klucze płaskie 13 i 15
  • Zestaw imbusów
  • Płyn hamulcowy

 

Klocki hamulcowe najczęściej zużywają się w związku z postępem eksploatacji. Jest to najczęstsza, lecz nie jedyna przyczyna ich wymiany. Pozostałe powody wymiany klocków hamulcowych powiązane są z ich błędnym montażem, słabą jakością oraz zużyciem elementów współpracujących, czyli np. tarcz hamulcowych. Po czym możemy poznać, że klocki hamulcowe w naszym samochodzie nadają się do wymiany? Otóż wiele samochodów wyposażonych jest w czujniki zużycia klocków hamulcowych – akustyczne oraz elektryczne, których zadaniem jest poinformowanie kierowcy o końcu okresu przydatności klocków hamulcowych.

Gdy już zdecydowaliśmy się wymienić tylne klocki hamulcowe w Audi A3 8L na nowe, możemy przeprowadzić cały zabieg we własnym zakresie, bez konieczności wizytowania w specjalistycznym warsztacie motoryzacyjnym. Prace rozpoczynamy od poluzowania śrub w tylnych kołach, podniesienia tyłu samochodu do góry i oparcia go na drewnianych klockach. Gdy auto stoi solidnie wówczas zabieramy się za odkręcenie śrub do końca, a następnie zdejmujemy oba tylne koła. Wówczas zapewnimy sobie dostęp do wszystkich elementów, które będziemy musieli zdemontować. Na pierwszy ogień pójdą zaciski hamulcowe, które odkręcamy za pomocą płaskich kluczy. Wtedy będziemy mogli bez przeszkód zdjąć zacisk i wyjąć stare klocki. W dalszej kolejności będziemy mogli zabrać się do montażu nowych kloców – w tym celu wkręcamy cylinderek, montujemy nowe klocki, zakładamy zacisk i przykręcamy go. Ten sam zabieg powtarzamy z drugiej strony samochodu.

Samochód: Audi A3

1 Comment

  • 10 obrotów tłoczka (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) a tłoczek wciąż w tej samej pozycji . Na wciskanie brak reakcji a kręcenie w przeciwną stronę powoduje wysunięcie tłoczka . ? Jakaś rada ?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.