Audi A3

Audi A3 stanowi ofertę aut kompaktowych niemieckiego producenta. Samochód produkowany jest nieprzerwanie od roku 1996 i do tej pory doczekał się trzech generacji.

Audi A3 (1996 – 2003)

Auto zapoczątkowało nowy segment samochodowy C, czyli luksusowych pojazdów sportowych. Model A3 do sprzedaży został wprowadzony w połowie 1996 roku. W początkowym okresie sprzedaży samochód dostępny był jedynie z trzydrzwiową wersją nadwozia, ale po trzech latach dodano nadwozie pięciodrzwiowe. W standardowej wersji pojemność bagażnika wynosi 350 litrów. W odmianie Quattro, która charakteryzuje się napędem na obie osie przestrzeń bagażowa spada do 270 litrów.

Samochód od momentu uruchomienia produkcji dostępny był w kilku wersjach silnikowych. Obecnie planując zakup Audi A3 na rynku wtórnym można wybierać spośród 11 różnorodnych jednostek napędowych – w tym czterech diesla. Jeżeli chodzi o wersje wyposażeniowe to kierowcy mają wybór pośród czterech odmian – Attraction, Ambition, Ambiente oraz S-line. Wybierając model oznaczony jako Attraction otrzymywaliśmy standardowe wyposażenie, zaś odmiana Ambiente była najlepiej wyposażona. Oznaczenie S-line symbolizowało sportową odmianę Audi A3.

Audi A3 (2003 – 2012)

Druga generacja Audi A3 została zaprojektowana w oparciu o płytę podłogową koncernu Volkswagena. Analogicznie do poprzednika w momencie debiutu rynkowego A3 oferowane było wyłącznie w trzydrzwiowej odmianie nadwozia. Pięciodrzwiowa odmiana została wprowadzona do oferty w roku 2004 i została oznaczona jako Sportback. Charakteryzowała się ona powiększoną długością, a co za tym idzie – zwiększoną przestrzenią bagażową.

W 2006 roku do produkcji wprowadzono wersję S3 wyposażoną w silnik 2.0 TFSI o mocy 265 KM oraz napędem Quattro. Od jesieni 2007 roku auto oferowane jest również jako kabriolet. Odmiana kabrio wyposażona jest w miękki dach, co charakteryzuje wszystkie kabriolety niemieckiego koncernu. W 2008 roku model A3 przeszedł facelifting. Bogata oferta dostępnych jednostek napędowych w modelu A3 sprawia, że klienci mogą wybierać spośród 15 wersji silnikowych, z czego pięć stanowią silniki diesla.

Audi A3 (2012 – )

Trzecia, najnowsza generacja Audi A3 została zaprezentowana podczas Targów Motoryzacyjnych w Genewie w marcu bieżącego roku. Auto zostało stworzone w oparciu o tą samą płytę podłogową co Volkswagen Golf VII oraz Seat Leon III.

Audi A3 w standardowej wersji, która kosztuje około 90 000 zł nie jest zbyt bogato wyposażone, ale wielu interesujących rozwiązań możemy dopatrzeć się w opcji. Mocną stroną A3 jest napęd. Inżynierowie niemieckiego koncernu przed wypuszczeniem na rynek Audi A3 zapowiadali, że wysokoprężne jednostki napędowe, w jakie będzie wyposażony ich najnowszy produkt będą charakteryzowały się niezwykle niskim poziomem spalania. Znalazło to odzwierciedlenie w rzeczywistości. Silnik 2.0 TDI o mocy 150 KM potrafi spalić niecałe 4 litry na każde przejechane 100 kilometrów w trasie. Oprócz wspomnianego silnika możemy zdecydować się na zakup jednego z dwóch benzynowych silników – 1.4 TFSI 122 KM oraz 1.8 180 KM.

Audi A3 – opinie

Audi A3 z pewnością ma spore zasługi dla współczesnej motoryzacji między innymi dzięki wykreowaniu osobnego segmentu samochodowego C. Pierwsza generacja Audi A3, której produkcja została zakończona w 2003 roku do dnia dzisiejszego stanowi łakomy kąsek dla kierowców na rynku wtórnym. Audi A3 drugiej i trzeciej generacji to samochody, na które mogą pozwolić sobie zamożniejsze osoby. Ceny nowych Audi A3 niekiedy nieproporcjonalne są do oferowanych możliwości, ale mimo wszystko wciąż znajduje się spora ilość zwolenników samochodów niemieckiego producenta samochodowego.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.