Adaptacyjne zawieszenie – co to jest oraz ile kosztuje

Projektanci i producenci nowych samochodów prześcigają się w pomysłach na zainteresowanie klientów do swoich samochodów. Od pewnego czasu hitem sprzedaży są adaptacyjne zawieszenia, które dają możliwość zmieniania ich trybów nawet podczas jazdy. Rozwiązanie to niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów, ale również znaczne koszty. Sprawdźmy zatem, czy warto inwestować w takie rozwiązania.

Komfort i bezpieczeństwo

Do niedawna adaptacyjne zawieszenia były zarezerwowane dla najbardziej luksusowych limuzyn z najwyższego segmentu praktycznie każdej marki. Wraz z biegiem lat, dopracowania technologii i obniżenia kosztów produkcji systemy te zaczęły trafiać do samochodów z niższych segmentów, takich jak np. Audi A3. W połączeniu z nowoczesnymi systemami zarządzania samochodem z poziomu dotykowego wyświetlacza lub prostych w użyciu przycisków na konsoli, daje to niepowtarzalną wygodę oraz możliwość szybkiego zarządzania trybami jazdy. Zawieszenia adaptacyjne przeważnie regulowane są w trzech lub czterech trybach, jest to zależne od marki i modelu pojazdu. Samochody marki Audi obecnie posiadają regulację w trzech podstawowych trybach jazdy, a dodatkowo istnieje możliwość całkowitego spersonalizowania kolejnego.

Adaptacyjne zawieszenia pozwalają lepiej dopasować się do warunków panujących na drodze, a także do stylu jazdy kierowcy. Dzięki temu, w razie potrzeby mamy nie tylko dostęp do większej mocy, ale również jesteśmy w stanie usztywnić zawieszenie i obniżyć środek ciężkości naszego samochodu. Takie zabiegi mają istotny wpływ na jakość oraz bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu.

Siła tłumienia amortyzatora

To właśnie manipulowanie tym parametrem jest kluczowe dla adaptacyjnego zawieszenia. Siła tłumienia ma wpływ na zachowanie się samochodu na dziurach czy w zakrętach. Im większa siła tym mniej bodźców jest przekazywanych do kierowcy oraz pasażerów. Fenomen adaptacyjnego zawieszenia polega na tym, że sami możemy regulować sztywność naszego zawieszenia. Często zdarza się, że samochody, w tym Audi, posiadają tryb automatyczny, w wypadku którego siła tłumienia amortyzatora dobierana jest do ilości obrotów silnika oraz prędkości z jaką porusza się nasz pojazd.

Koszty i ceny montażu adaptacyjnego zawieszenia

W rzeczywistości jest ona bardzo różna i zależna od marki, modelu czy wersji wyposażenia danego samochodu. Kwoty u dealerów zaczynają się od 2 000zł do nawet kilkudziesięciu tysięcy za bardziej złożone zestawy. W wielu modelach samochodów adaptacyjne zawieszenie otrzymujemy już w standardzie, ponieważ zapewnia ono większy komfort i bezpieczeństwo prowadzenia. Powoli na rynek wchodzą również części zamienne do tego typu rozwiązań, co jest bardzo istotne ze strony użytkowników samochodów. Do niedawna nie każdy sklep z częściami zawieszenia był w stanie zaoferować klientom coś takiego, a jeśli już tego typu elementy znajdowały się w ofercie to koszty ich zakupu były bardzo wysokie.

Podsumowując, adaptacyjne zawieszenie niesie za sobą wiele zalet. Ma głównie wpływ na komfort naszego podróżowania, ale również na bezpieczeństwo. Możliwość regulowania parametrami samochodu w czasie jazdy z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi nowinki technologiczne i chce dobrze poczuć się za kierownicą swojego samochodu.

1 Comment

  • Świetne rozwiązanie, bardzo elastycznie pracuje całe zawieszenie. Nierówności idą w zapomnienie, relaks taki podczas jazdy, że gdyby nie kierownica przed oczami, człowiek mógłby usnąć 🙂 Bardzo dobrze pokonuje się zakręty, co prawda jest kosztowne ale warte uwagi zwłaszcza przy autach, które trochę ważą. Naprawdę bardzo dobra opcja!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.