Jaki alkomat kupić?

Alkomat jest jednym z urządzeń, które mogą się przydać następnego ranka po mocno zakrapianej imprezie. Pewnie każdy z nas miał sytuację, kiedy to budząc się kolejnego dnia rano oprócz bólu głowy dokuczały mu obawy dotyczące gotowości do prowadzenia samochodu. Nie zawsze też jesteśmy u siebie, więc trudno jest nam określić jak daleko mamy do komisariatu policji, w którym możemy poddać się takiemu badaniu. Właśnie z myślą o takich sytuacjach sprzedawane są alkomaty do użytku prywatnego. Ale jak takie urządzenie wybrać?

Na co zwracać uwagę kupując alkomat?

Obecnie na rynku bardzo często można spotkać sklepy oferujące asortyment tego typu. Najlepiej jednak polegać na doświadczeniu oraz trafnych poradach innych osób, doświadczonych w pracy z urządzeniami takimi jak alkomat. Sprawdź kilka kluczowych punktów, które naszym zdaniem odgrywają największą rolę podczas użytkowania alkomatu.

sprzedaż alkomatów

Rodzaj użytego sensora

Są trzy rodzaje sensorów montowanych w alkomatach. Pierwszy i zarazem najprostszy, a co za tym idzie podatny na przekłamania jest sensor półprzewodnikowy. Jest on instalowany z najtańszych alkomatach i cechuje się niestabilnymi pomiarami, potrzebą regularnie i w krótkich odstępach czasu wykonywanej kalibracji oraz znacznym poborem baterii. Najpopularniejszy natomiast jest sensor elektrochemiczny, który znajduje zastosowanie w alkomatach wykorzystywanych przez policję. Jest stosunkowo dokładny, oszczędny, nie wymaga zbyt częstej kalibracji i jest odporny na działanie warunków zewnętrznych. Istnieje również sensor spektrofotometryczny, który działa w najdroższych alkomatach stacjonarnych. Posiada niepowtarzalną dokładność pomiaru.

Tryby pracy

Nowoczesne alkomaty posiadają przeważnie dwa podstawowe tryby pracy: aktywny i pasywny. W wypadku tego pierwszego musimy nabrać sporo powietrza do płuc i wdmuchiwać je wprost do ustnika przez około 2-3 sekundy. Drugi tryb umożliwia wykonanie pomiaru podczas przybliżenia alkomatu do ust badanego. Wystarczy kilka sekund, by dokonać pasywnego pomiaru, który podobnie jak aktywny cechuje się ogromną dokładnością.

Czujnik przepływu powietrza

Do wykonania poprawnego pomiaru potrzebna jest odpowiednia ilość powietrza. Czujnik ten sprawdza, czy dostarczyliśmy go odpowiednio dużo i informuje nas o tym. Przeważnie jest to około 1,2 litra.

Tolerancja błędu pomiarowego

Alkomat powinien być maksymalnie bezbłędny w swoich pomiarach. Dopuszczalna jest norma 0,2 promila, które może okazać się dla wielu zgubne. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji jest znalezienie alkomatu o maksymalnym będzie pomiarowym od 0,01-0,03 promila.

Konieczność kalibracji

Każdy alkomat jest bardzo czułym urządzeniem. Z biegiem czasu i ilością wykonanych badań urządzenie ulega rozkalibrowaniu, co może prowadzić do zafałszowania wyników. Każdy alkomat ma określoną liczbę badań lub czas po których należy wykonać podobną kalibrację. Działanie takie powinno wykonywać się w autoryzowanych serwisach produktów danej marki.

2 Komentarze

  • piłeś nie jedź. kropka.

  • Artykuł nie tylko dla miłośników motoryzacji. W naszej kulturze niemal każda uroczystość, zwłaszcza świąteczne spotkania w rodzinnym gronie, wiąże się ze spożywaniem alkoholu. Warto więc zachować czujność i nawet gdy od spożycia ostatniego kieliszka minęło już wiele godzin i czujemy się w pełni trzeźwi, lepiej sprawdzić, czy żaden alkomat na pewno nie wykaże żadnych promili.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.