Regulacja sprzęgła – jak ją wykonać?

Przeważnie awaria sprzęgła wymaga interwencji mechanika, który dokonuje wymiany tego podzespołu. Niemniej jednak czasami niesprawność wcale nie oznacza dużego wydatku, którym jest zakup nowego sprzęgła. Czasami możliwe jest uratowanie sprzęgła, jeśli problem tkwi jedynie w jego rozregulowaniu.

Jak wyregulować sprzęgło?

Wyregulowanie sprzęgła zwykle jest dosyć prostym zadaniem, które kierowca może wykonać samodzielnie. Szczególnie w przypadku sprzęgła hydraulicznego sprawa jest bardzo prosta, gdyż wystarczy wyposażyć się w odpowiedni płyn i dolać go we właściwej ilości. W przypadku sprzęgła z linką jest nieco trudniej, a regulacja polega na jej naciągnięciu. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję tego, jak samodzielnie wyregulować sprzęgło poprzez naciągnięcie linki.

Sklep z tanimi sprzęgłami

Zanim rozpoczniemy właściwe działania, powinniśmy sprawdzić, czy silnik jest całkowicie wychłodzony. Gorący silnik może bowiem stanowić zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa. Ponadto, ciepła jednostka napędowa sama mogłaby ulec uszkodzeniu podczas regulacji sprzęgła. Kiedy jednak mamy pewność, że silnik jest chłodny, możemy rozpocząć poszukiwania linki. Znajduje się ona na obudowie skrzyni biegów i nie jest trudna do znalezienia, gdyż na jednym z jej końców umieszczony jest gwint z nakrętką. Po odnalezieniu linki należy ją mocno do siebie pociągnąć. Trzeba jednak uważać, aby nie wyciągnąć jej całkowicie. Po wykonaniu tej czynności  przekręcamy pokrętło w prawą stronę. Nie należy przekręcać pokrętła całkowicie, a jedynie do momentu, gdy linka będzie już odpowiednio naprężona. Skąd jednak mamy wiedzieć, kiedy to nastąpi? Musimy na bieżąco sprawdzać poziom naprężenia linki. W tym celu wciskamy do końca pedał sprzęgła, a następnie go puszczamy, obserwując w którym miejscu się zatrzymuje. Naszym celem jest uzyskanie takiego naprężenia linki, które umożliwi zatrzymanie się pedału sprzęgła odrobinę ponad pedałem hamulca. Kiedy już wydaje nam się, że właściwie wyregulowaliśmy linkę, powinniśmy odpalić silnik w celu sprawdzenia wysokości brania sprzęgła.

Jak uniknąć problemów?

Ażeby uniknąć konieczności regulowania bądź wymiany sprzęgła, trzeba po prostu zamontować wysokiej jakości podzespół. Oczywiście, czasami nawet najlepsze sprzęgło odmawia posłuszeństwa, jednak jakość wykonania części ma znaczący wpływ na jej żywotność. Należy jednak podkreślić, że nie zawsze jakość sprzęgła podąża za jego ceną. Sklep z tanimi sprzęgłami bywa zatem odpowiednim miejscem do zakupu sprzęgła. Jednak niezależnie od tego, w jakim sklepie i w jakiej cenie planujecie kupić sprzęgło, zalecamy, abyście wcześniej prześwietlili jego producenta i sprawdzili, co sądzą o nim inni kierowcy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.