Reflektory diodowe Matrix od Audi

Reflektory diodowe Matrix według zapowiedzi niemieckiego producenta mogą wyznaczać nowe trendy w zakresie oświetlenia samochodowego. Ich debiut nastąpi w Audi A8, które zadebiutuje pod koniec 2013 roku.

Audi Matrix LED-ScheinwerferO co chodzi w diodowej technologii zastosowanej w reflektorach Matrix? Otóż polega ona na podziale przednich świateł na szereg niewielkich, pojedynczych diod, które współpracują z połączonymi szeregowo soczewkami lub elementami odblaskowymi. Reflektory będą w stanie zwiększyć i zmniejszyć stopień naświetlenia w zależności od sytuacji na drodze. Rozwiązanie to umożliwia precyzyjne doświetlenie drogi bez konieczności regulacji reflektorów.

W nowym Audi A8 światła reflektorów złożone są z 25 diod, które połączono w zespoły po pięć. Gdy ustawione są w trybie automatic, a światła drogowe są załączone to system uaktywnia się powyżej zakresu prędkości 30 km/h, a na terenie niezabudowanym limit ten został zwiększony do 60 km/h. Jak to działa? Otóż, gdy kamera zainstalowana w nowym Audi A8 „wyłapie” samochód nadjeżdżający z naprzeciwka to reflektory Matrix automatycznie ograniczą zasięg działania tak, aby nie oślepić kierowcy zbliżającego się pojazdu. Nie zmienia to poziomu oświetlenia samochodu w jego najbliższym otoczeniu, które cały czas jest na takim stopniu, aby kierowca Audi widział wszystko dookoła.

1 Comment

  • Bardzo dobry pomysł z tymi światłami, przydało by się to w każdym aucie, bo niektórzy kierowcy to nie wiedzą na jakich światłach jechać i jadą na długich jak te ciecie i oślepiają ludzi

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.