Audi ponownie wygrywa w Le Mans

Już drugi raz z rzędu Audi triumfuje w 24-godzinnym wyścigu w Le Mans wystawiając sportową hybrydę z napędem quattro. W zwycięskim zespole znaleźli się Francuz Loïc Duval, Duńczyk Tom Kristensen i Szkot Allan McNish.

Audi R18 e-tron quattro 2013Audi od początku było faworytem wielu znawców motoryzacyjnych. Jest to już dwunaste zwycięstwo niemieckiego koncernu samochodowego w tym prestiżowym wyścigu. Trzeba jednak otwarcie przyznać, że w odniesieniu końcowego sukcesu Audi pomogła niezapowiadana zmiana przepisów. Otóż po wprowadzeniu modyfikacji do regulaminu okazało się, że samochody Audi (modele R18 e-tron quattro) mogły pokonać na jednym baku średnio o dwa okrążenia więcej aniżeli główna konkurencja.

Tegoroczny wyścig w Le Mans obfitował w wiele nieoczekiwanych zwrotów. Przyczyniły się do tego warunki atmosferyczne, przez co tor co chwilę zalewał się strugami deszczu. Skutkiem zmiennej pogody były liczne wypadki – żółte flagi obowiązywały przez ponad 5 godzin, a na torze aż 11-krotnie pojawiał się samochód bezpieczeństwa.

W wyścigu triumfowało Audi R18 e-tron quattro z drugim numerem startowym. Prowadzili ją na zmianę Prowadzili ją na zmianę Loïc Duval, Tom Kristensen i Allan McNish, a w końcowym sukcesie z pewnością pomogła im pierwsza pozycja startowa. Warto zauważyć, że w zwycięskim samochodzie przez okres całego wyścigu nie było najmniejszych problemów technicznych.

Niestety szczęście nie trzymało się dwóch pozostałych ekip Audi, które niedługo przed końcem siódmej godziny wyścigu niemal równocześnie musiały zjechać do boksów. Warty odnotowania jest fakt, iż tuż przed opuszczeniem toru wszystkie trzy samochody Audi znajdowały się na podium wyścigu.

Nie obeszło niestety również bez tragicznych incydentów. Na krótko przez rozpoczęciem imprezy w klasie GT miał miejsce tragiczny incydent. W wypadku Aston Martina zginął doświadczony, duński kierowca Allan Simonsen, który w swojej bogatej karierze zasiadał także za sterami Audi R8 LMS.

1 Comment

  • WIadomo że wyścig Le Mans nie jest zabawą, każdy kierowca wie na co się pisze. A sama firma Audi ma bardzo dobre samochody które niekiedy nie są do pobicia. Uważam że jest to piekny wyścig ale nie powinien trwać aż 24 godziny a samochody nie powinny być tak szybkie bo niekiedy człowiek nie potrafi powstrzymać swoich emocji i daje sie ponieść adrenalinie naciska na pedał gazu i powstaje wielki problem. Jestem zadowolony z marki Audi bo bardzo podobają mi sie ich samochody.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.