Kolejne modele Audi z napędem hybrydowym

Inżynierowie niemieckiego koncernu poświęcają coraz więcej uwagi ochronie środowiska. Oznacza to, że kolejne modele Audi zostaną wyposażone w napęd hybrydowy. Tym razem takie rozwiązanie będzie można znaleźć w samochodach oznaczonych symbolami Q5, A6 i A8.

Niektórym fanom motoryzacji ciężko było wyobrazić sobie elektryczne silniki w mocnych, sportowych modelach Audi. Koncern z Ingolstadt idzie z duchem czasu i podobnie jak wielu innych producentów samochodowych musi zwracać uwagę na rygorystyczne normy powiązane z emisją spalin i pozostałych, szkodliwych gazów cieplarnianych. Pierwszym, sprawdzonym sposobem jest montowanie napędu hybrydowego, który znalazł zastosowanie w kolejnych modelach Audi – tym razem dotyczy to Q5, A6 oraz A8.

Niemieckie przedsiębiorstwo posiada spore zasługi w dziedzinie napędu hybrydowego. Pierwsze prace nad takim rozwiązaniem Audi przeprowadziło w 1989 roku. Projekt Audi Duo III co prawda zakończył się totalną porażką (sprzedano zaledwie 60 sztuk tego modelu), ale nie można odmówić mu zaszczytnego tytułu pierwszej, europejskiej hybrydy. Na kolejne próby zdecydowano się dopiero po 22 latach. W 2011 roku Audi wprowadziło model Q5 hybrid quattro. W roku obecnym do Q5 wyposażonego w napęd hybrydowy dołączyły również dwie limuzyny – A6 oraz A8. Wszystkie trzy modele wyposażone są w układ szeregowo-równoległy, który często nazywany jest mieszanym. Oznacza to, że człowiek oraz komputer mogą zadecydować o tym z jakiego silnika ma w danym momencie korzystać samochód. Ponadto wszystkie trzy modele Audi wyposażone są w system odzyskiwania energii z hamowania. Jeżeli chodzi o osiągi to zarówno Q5 jak i A6 i A8 przy użyciu wyłącznie silnika elektrycznego są w stanie pokonać do trzech kilometrów przy stałej prędkości wynoszącej 60 km/h.

2 Komentarze

  • I czy warto zawracać sobie głowę dla tych 3 km na elektryce? 😉

  • Mój sąsiad jest zapalczywym elektrykiem samochodowym. Specjalnie kupił starego fiata, by móc spróbować w montować do niego silnik elektryczny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.