W jaki sposób i jak często wymieniać filtr powietrza w samochodzie?

Filtr powietrza w silnikach samochodowych spełnia bardzo ważną rolę. Jak sama nazwa wskazuje – filtruje powietrze, które trafia do komory spalania. Powietrze, które umożliwia spalenie mieszanki w cylindrach naszego silnika musi być czyste, wolne od zabrudzeń, pyłów lub innych elementów. Filtr powietrza jest częścią eksploatacyjną, co oznacza że okresowo powinniśmy dokonywać jej wymiany. Jak prawidłowo wymienić filtr powietrza w swoim samochodzie?

Gdzie znajduje się filtr powietrza?

Samochodowy filtr powietrza zlokalizowany jest zawsze na początku układu dolotowego. Zlokalizowany jest on w komorze silnika, najczęściej w plastikowej obudowie, która posiada otwory przez które wpada do niej powietrze, które jest filtrowane, a następnie trafia do silnika. Dokładna lokalizacja filtra w naszym samochodzie jest zależna od marki, modelu oraz wersji silnikowej pojazdu. Warto jednak przyglądać się oznaczeniom, z pewnością jednym z nich wyróżniony jest nasz filtr.

filtr powietrza do samochodu

Jak wymienić filtr powietrza w samochodzie?

Wymiana filtra powietrza w samochodzie to bardzo prosta czynność, której wykonanie może zająć maksymalnie kilka minut. Jeśli już udało nam się zlokalizować filtr pod maską naszego pojazdu to musimy się do niego dostać. W tym celu należy uwolnić plastikowe zaczepy i/lub kilka niewielkich śrub. Po odblokowaniu i rozebraniu „puszki”, w której znajduje się filtr należy go usunąć. Podczas tego działania należy uważać, by żadne znajdujące się na filtrze zabrudzenia nie trafiły do naszego układu dolotowego. Po wyjęciu zużytego filtra przyszedł czas na montaż nowego. Tutaj z kolei musimy uważać na jego prawidłowy montaż. Na brzegach samego filtra znajdziemy strzałki, które wskazują przepływ powietrza. Zgodnie z tą instrukcją należy zamontować nowy element do naszego samochodu.

Popularne rodzaje filtrów powietrza

Samochodowe filtry powietrza możemy podzielić na kilka podstawowych rodzajów. Ze względu na kształt wyróżniamy filtr płaski oraz stożkowy, natomiast ze względu na sposób jego działania rozróżniamy filtry suche i mokre. Stosowane są one w zależności od modelu danego samochodu. Filtry stożkowe oraz mokre stosowane są w samochodach sportowych i wyczynowych, natomiast filtry suche przeznaczone są do „cywilnych” wersji popularnych modeli.

Jak widać wymiana filtra powietrza jest bardzo prostą czynnością serwisową. Warto wykonywać ją regularnie ponieważ czysty filtr ma wpływ na jakość pracy całego silnika w naszym pojeździe.

1 Comment

  • Przez długi czas myślałem, że wymiana filtra jest skomplikowana. Lecz metodą prób i błędów każdy może do tego dojść.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.