Historia Audi

Obecnie Audi to jedna z najbardziej znanych marek samochodowych na świecie. Niemiecki producent jest obecny na rynku już od ponad 100 lat. Historia znaczka Audi jest jednak bardzo skomplikowana. Nie zawsze wszystko układało się po myśli właścicieli.

Jak zaczęła się historia Audi?

Na długo przed tym, aż pojawił się znany dzisiaj znaczek Audi, w niemieckiej Kolonii, August Horch postanowił rozpocząć produkcję ekskluzywnych samochodów. Miało to miejsce już w 1899 roku, wtedy właśnie powstała firma Horch, zawdzięczająca nazwę nazwisku swojego założyciela. Początkowo firmie dobrze się wiodło, niestety nie trwało to długo. Już dekadę po rozpoczęciu produkcji pojawiły się poważne problemy finansowe, dodatkowo Horch popadł w konflikt ze współpracownikami. Ostatecznie był zmuszony odejść z własnej firmy, co skłoniło go do założenia nowej spółki. Nie mogąc nazwać nowej firmy swoim niemieckim nazwiskiem, z powodu nieprzychylnej decyzji sądu, zdecydował się użyć łacińskiej jego wersji. Brzmi ona „Audi” i oznacza „słuchaj”.

audi

Czasy Wielkiego Kryzysu

W czasach Wielkiego Kryzysu sprzedaż samochodów Audi znacząco spadła. Problem dotyczył również wielu innych producentów samochodowych, którzy ostatecznie zdecydowali się połączyć siły. Tym samym w 1932 roku doszło do zjednoczenia takich firm jak: Audi, Horch, DKW i Wanderer. Spółka przyjęła nazwę Auto Union, a symbolem marki zostały 4 splecione koła, czyli dzisiejszy znaczek Audi.

Czasy wojny i ich konsekwencje

W czasie II wojny światowej Auto Union skupiło się na produkcji wyposażenia wojskowego. Zaniedbano produkcję samochodów, która zresztą już kilka lat przed wojną była mocno ograniczona. Po zakończeniu wojny Auto Union nie udało się odzyskać wcześniejszej pozycji rynkowej. Fabryki w Zwickau znalazły się na terenie NRD, przez co państwo dokonało ich przejęcia. Firma odrodziła się dopiero w 1949 roku, kiedy to zarejestrowano ją w RFN. Następnie, w 1958 roku, przejęcia Auto Union dokonał Daimler-Benz, aby ostatecznie sprzedać produkcję Volkswagenowi, który zaczął korzystać z głównego zakładu w Ingolstadt w 1965 roku. Znaczek Audi pojawiał się na drogach przez wszystkie te lata, jednak dopiero Volkswagen wznowił produkcję aut pod tą właśnie nazwą. Ostatecznie, Audi jako określenia marki, a nie tylko poszczególnych modeli samochodów, używa się od 1985 roku.

Audi dzisiaj

Obecnie znaczek Audi jest wszechobecny, a producent należy do najbardziej cenionych na świecie. Marka wciąż przynależy do koncernu Volkswagena, a fabryki produkcyjne znajdują się w różnych częściach świata. Audi to dzisiaj zarówno samochody sportowe, auta miejskie, jak ekskluzywne limuzyny.

1 Comment

  • Muszę przyznać, że choć jestem posiadaczką Audi od kilku lat, o jego historii nic wcześniej nie wiedziałam. Bardzo ciekawy artykuł. Teraz przynajmniej wiem, jaka historia kryje się za znaczkiem mojego samochodu. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.