Audi Q5

Audi Q5 to średniej wielkości SUV produkowany przez niemiecki koncern Audi od 2008 roku.

audi q5Audi Q5 po raz pierwszy zaprezentowane zostało w 2008 roku jako mniejszy brat Q7. Jak się w niedługim czasie okazało – był to doskonały ruch ze strony niemieckiego koncernu, gdyż ten średni SUV szybko znalazł wielu nabywców. W 2012 roku zaprezentowano nową, odświeżoną wersję Q5 i to właśnie nią się dziś zajmiemy.

Od strony wizualnej nowe Q5 niewiele różni się od poprzednika. Bynajmniej na pierwszy rzut oka. Po dokładniejszej obserwacji możemy zauważyć, że reflektory otrzymały nowe aplikacje LED. Zmieniony został również kształt przedniego grilla oraz zderzaków.

Główne zmiany dotyczą jednak wnętrza, które charakteryzuje się lepszym wykonaniem w zestawieniu z poprzednią wersją. Do wykończeń użyto tym razem nowych rodzajów skór i jeszcze szlachetniejszych materiałów, które podkreślają elegancję samochodu (np. drzewo bambusowe). Ilość miejsca w środku praktycznie nie uległa zmianom – Q5 nadal w pełni komfortowo mogą podróżować cztery osoby. Pozycja za kierownicą jest bardzo dobra, a fotel kierowcy można dowolnie – na wielu płaszczyznach dostosować do indywidualnych zapotrzebowań.

Przy zakupie Audi Q5 mamy do wyboru jedną z ośmiu jednostek napędowych (cztery benzynowe oraz cztery diesle). Jednym z najchętniej wybieranych silników jest diesel, który charakteryzuje się dwulitrową pojemnością i jest w stanie wytworzyć 177 KM mocy. Z pewnością pozytywnie zaskakuje on kierowców wysoką kulturą pracy oraz niskim spalaniem, które w tak dużym samochodzie wynosi 7 litrów / 100 kilometrów. Niestety, wynik ten prezentuje się znacznie gorzej w mieście. Tutaj auto dzięki sporemu prześwitowi doskonale radzi sobie z wszelkimi krawężnikami itp. ale odbija się to na spalaniu – nawet 11 litrów / 100 kilometrów nie powinno na nas robić ogromnego wrażenia, gdyż po mocniejszym wciśnięciu pedału gazu można rezultat ten o kilka litrów poprawić. Silnik współpracuje z siedmioprzekładniową, automatyczną skrzynią biegów S-Tronic, która jest mocną stroną Q5.

Audi Q5 to bez wątpienia samochód klasy premium, o czym najlepiej świadczy jego cena. Aktualnie za podstawowo wyposażoną Q5, pod maską której znajdzie się silnik 2.0 TDI należy zapłacić niecałe 160 tys. złotych. Jeżeli jednak chcemy choć trochę poczuć się jak w samochodzie klasy premium oraz posiadać pod maską odpowiedni zapas mocy – musimy przygotować się na wydatek o przynajmniej 50 tys. zł większy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.