Audi prezentuje nowe TDI

Mimo że rosnąca cena oleju napędowego skłania ku przemyśleniom potencjalnych klientów, to Diesle wciąż cieszą się popularnością wśród użytkowników aut. Badania wykazują, że ok 50% sprzedawanych modeli Audi posiadają silniki wysokoprężne. W nowym A6 Avant znany już silnik 3.0 TDI zostanie zastąpiony przez zupełnie nową jednostkę.

Gdybyśmy cofnęli się kilkanaście lat wstecz, niemożliwe byłoby kupno luksusowej limuzyny z dieslem. Dzisiaj tego typu sytuacja jest na porządku dziennym. Nikogo to nie dziwi, bowiem auta z silnikami o dużej pojemności, zasilane olejem napędowym, są niezwykle dynamiczne i sprawne. Taki właśnie silnik tworzy grupa Volkswagena, który przygotowuje nową jednostkę napędową 3.0 TDI.

Stosowana do tej pory jednostka w mocniejszej wersji osiąga moc 245 KM i moment obrotowy równy 500 Nm. Z kolei nowy silnik 3.0 TDI, dzięki zastosowaniu systemu twinturbo, ma znacznie większe możliwości. Specjaliści Audi podnieśli jej moc do 313 KM, a moment obrotowy do 650 Nm. Parametry uzyskane przez niemieckich konstruktorów pozwolą Audi A6 i A7, w których silniki pojawią się w pierwszej kolejności, na przyspieszanie od 0 do 100 km/h w czasie 5,3 s. Obecnie dostępny model A7 z silnikiem 3.0 TDI przyspiesza do tej prędkości w ciągu 6,5 s.

Poza tym, nowy silnik Audi ma odznaczać się ekonomicznymi wartościami – średnie spalanie ma wynosić ok 6,4 l / 100 km. Swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że przyszła jednostka ma emitować do atmosfery więcej szkodliwych substancji (dwutlenek węgla itp.) niż obecnie występujący silnik.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.